Кинезите наскоро ќе купат сè што вреди во Македонија

„Макфакс“ разговараше со загрепскиот новинар, кој спаѓа меѓу најзначајните новинари од некогашна Југославија и веќе четири и пол децении пишува за воени прашања, оружје, политика, економија, геополитика, шверц, естрада, убави жени…

Повеќе: Кинезите наскоро ќе купат сè што вреди во Македонија

Интервју со Берин Тузлиќ: Војната не е благородна инспирација (ВИДЕО)

Неодамнешното гостување на сараевскиот уметник, аниматор и музичар беше можност за запознавање на новите комбинирани техники во анимацијата, за тоа како еден музичар може да свири како цел бенд насловен „dRUMELODY“, но и за сè уште зачуваната душа на градот кој пред четврт век беше цел на воената катаклизма.

Повеќе: Интервју со Берин Тузлиќ: Војната не е благородна инспирација (ВИДЕО)

Интервју со Коле Ангеловски: Мора некој да те извлече од шеширот, другото е твој избор! (ВИДЕО)

Ако постои некој синоним за комедија на домашната театарска и филмска сцена, тогаш тоа е името на Коле Ангеловски. По стотина претстави на театарските штици, повеќе од 500 часа играна телевизиска програма, Ангеловски деновиве ја забавува кино-публиката со својот трет игран филм, „Ах, љубов моја“.

Повеќе: Интервју со Коле Ангеловски: Мора некој да те извлече од шеширот, другото е твој избор! (ВИДЕО)

(ВИДЕО) Интервју со Синоличка Трпкова: Маалската судбина на Македонија

Професорката на Факултетот за драмски уметности во Скопје одамна ги оствари улогите по кои публиката сè уште ја памети. Си заминуваше од Македонија и се враќаше, снимаше филмови и паузираше. На Холанѓаните им го објаснуваше македонското културно наследство, на Македонците филозофијата на паланката…

Повеќе: (ВИДЕО) Интервју со Синоличка Трпкова: Маалската судбина на Македонија

ИНТЕРВЈУ СО ДИПЛ. НУТРИЦИОНИСТ ИЛИЈА БУЗЛЕВСКИ: Со здрав концепт на исхрана против дебелината и болестите

Интервју со Дипл. Инженер технолог Нутриционист Илија Бузлевски кого резултатите од неговото работење го промовираа во еден од најперспективните дипломирани Нутриционисти  на ниво на Република Македонија.

Повеќе: ИНТЕРВЈУ СО ДИПЛ. НУТРИЦИОНИСТ ИЛИЈА БУЗЛЕВСКИ: Со здрав концепт на исхрана против дебелината и...

Интервју со Тревис Фимел од мега-популарната серија Викинзи

Корисниците на регионалната интернет телевизија достапна и во Македонија, Pickbox.tv, имаат можност покрај другите одлични серии да уживаат и во третата сезона од мега-популарната серија Викинзи (Vikings). 

Повеќе: Интервју со Тревис Фимел од мега-популарната серија Викинзи

Бреговиќ: За што служи традицијата ако не ја користиме?

Во ексклузивно интервју за „Мета“, Горан Бреговиќ, кој деновиве престојуваше во Брисел, за концерт на фестивалот „Балкан трафик“, одговара на обвинувањата дека „краде“ музика, но и за неговите односи со ромската заедница, приемот на балканската музика во странство и за контроверзите околу Русија и Украина.

Повеќе: Бреговиќ: За што служи традицијата ако не ја користиме?

Страница 1 од 3