Пет книги во потесен избор за наградата „Браќа Миладиновци“

Жири-комисијата за доделување на наградата „Браќа Миладиновци“ – за најдобра поетска книга на македонски јазик, издадена помеѓу две изданија на Струшките вечери на поезијата, од пристигнатите 38 книги од 37 автори на конкурсот, направи поширок избор од 10 книги во согласност со правилникот за наградата.

Повеќе: Пет книги во потесен избор за наградата „Браќа Миладиновци“

Жулиет Бинош во нова улога во филмот „Откачени трудници“

Жулиет Бинош е една од најнаградуваните актерки во светот. Нејзината кариера е разновидна, па по неколку драматични улоги, наскоро ќе ја гледаме во комедијата „Откачени трудници“, во режија на Ноеми Саглио, која пристигнува во домашните кина на 17 август.

Повеќе: Жулиет Бинош во нова улога во филмот „Откачени трудници“

Пјуртек прогласен за „Мотор на годината“ по третпат

За време на 18. Меѓународна награда за мотор на годината што се одржа во Штутгарт, меѓународното жири на новинари ја додели наградата „Мотор на годината за 2017″ на турбо-бензинскиот мотор Пјуртек (PureTech) 1.2 литри со 3 цилиндри во категорија од 1 литар до 1.4 литри.

Повеќе: Пјуртек прогласен за „Мотор на годината“ по третпат

Нова книга: „Печатот на вистината“ од Игор Поп Трајков

Игор Поп Трајков е и единствениот не-Американец кој своевремено влезе во филмскиот експериментален проект за иницирање и развување на сценарија „Гринлајт“.

Повеќе: Нова книга: „Печатот на вистината“ од Игор Поп Трајков

Патувачкото кино на „Маке Докс“ за културата и надвор од Скопје

Втората сесија на „Докуникулци“ ќе се случи за време на фестивалот „Маке Докс“ во август, додека завршната сесија ќе биде реализирана наесен во Скопје. Работилницата се реализира со поддршка од Националната фондација за демократија од Вашингтон.

Повеќе: Патувачкото кино на „Маке Докс“ за културата и надвор од Скопје

Промовиран проектот „Супер Скопје“ – викенд забави во август и септември

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски денеска го промовираше проектот наречен „Супер Скопје“ за организирање на забави на повеќе локации преку викендите во август и на почетокот на септември.

Повеќе: Промовиран проектот „Супер Скопје“ – викенд забави во август и септември

Аналогна авантура на „МакеДокс“ – Работилница за камера опскура

На еден месец пред почетокот на осмото издание на фестивалот „МакеДокс“, ве повикуваме да се пријавите на работилницата на која ќе си играме со самите почетоци на визуелниот запис.

Повеќе: Аналогна авантура на „МакеДокс“ – Работилница за камера опскура

Почнува „Галичка свадба 2017“

Тања Чаловска и Бошко Лепчески ќе бидат младенци на „Галичка свадба 2017“ која се одржува овој викенд. Триесет и едногодишниот правник и 28-годишната економистка се запознале пред седум години токму во Галичник каде што утре ќе бидат венчани во црквата „Св. Петар и Павле“.

Повеќе: Почнува „Галичка свадба 2017“

ИЛИНДЕН И ИСЕЛЕНИЧКИТЕ СРЕДБИ ВО ДОЛНА ПРЕСПА

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА

На 2-ри август 2007 година, а по повод четириесет годишнината од прогласувањето на автокефалноста на Македонската православна црква се одржа свечена богослужба во црквата „Свети Илија“. Исто така, се одржа традиционалното дефиле од „Чивлик“ до црквата „Свети Илија“ во кое учествуваше КУД „Момино“ од Прилеп. Потоа Димитар Бузлевски, градоначалник на општина Ресен и Митре Лембовски, претседател на Месната заедница во Љубојно, Петре Дораковски, член на Сојузот на борците на Република Македонија, Ратко Милошевски, иселеник од Детроит во својство преседател на средбите и Џан Христов и Љуба Пашариковска, претставници на Македонското друштво „Љубојно“ од Детриои положија свежо цвеќе пред спомен – плочата на куќата од Калајџиовци.

Повеќе: ИЛИНДЕН И ИСЕЛЕНИЧКИТЕ СРЕДБИ ВО ДОЛНА ПРЕСПА

Холограмски музички фестивал во Скопје

Од 15 до 17 септември, во Скопје ќе се одржува холограмски музички фестивал. Фестивалот беше најавен под кампањата „Ајде погласно Скопје“ и ова е прв ваков фестивал во регионот.

Повеќе: Холограмски музички фестивал во Скопје

Страница 1 од 23